Hall of Fame

Internationals:
Taurus in Gifu (World Championships) 2005:

M4- – GOLD – Andy Hodge/Alex Partridge/Pete Reed/Steve Williams
M8+ – 4th – Simon Fieldhouse/Tom Stallard/Jonno Devlin/Ric Egington/Josh West/Henry Bailhache-Webb/Tom Parker/Kieran West/cox Acer Nethercott
W8+ – 5th – Carla Ashford/Anna Bebington/Jessica Eddie/Katie Greves/Natasha Howard/Alison Knowles/Natasha Page/Beth Rodford/cox Caroline O’Connor
LM2- – 7th – Paul Mattick/Daniel Harte
Taurus in Amsterdam (Under-23 World Championships) 2005:

LM4x – SILVER – R Chambers/S Feeney/D Perrin/C Bartley
M4+ – 5th – T Wilkinson/W Robinson/R Davies/M Tucker/cox N Ford
M4- – 6th – C Scott/J Orme/E Sherwood/H Lee
M8+ – 10th – R Hollis/J Foster/S Townsend/G Laughton/R Esjmond-Frey/D Livingston/R Smith/L Dalglish/cox N Brodie
Taurus in Lucerne (World Cup) 2005:

M4- – GOLD & World Cup champions – Andy Hodge/Alex Partridge/Pete Reed/Steve Williams
M8+ – 4th – Jonno Devlin/P Simmons/T Wallace/Tom Stallard/Tom Parker/Ric Egington/Simon Fieldhouse/Henry Bailhache-Webb/cox Acer Nethercott
LM2- – 5th – Paul Mattick/Daniel Harte
Taurus in Munich (World Cup) 2005:

M4- – GOLD – Andy Hodge/Alex Partridge/Pete Reed/Steve Williams
LM2- – BRONZE – Paul Mattick/Daniel Harte
Taurus in Eton (World Cup) 2005:

M4- – GOLD – Andy Hodge/Alex Partridge/Pete Reed/Steve Williams
M8+ – 4th – Tom Broadway/Phil Simmons/Jonno Devlin/Tom Stallard/Tom Parker/Ric Egington/Simon Fieldhouse/Henry Bailhache-Webb/cox Acer Nethercott
LM2- – BRONZE – Nick English/Daniel Harte
Taurus in Brive-la-Galliarde (World University Rowing Champs) 2004:

W4- – BRONZE – Alison Knowles/Vicky Myers/Hilary Powell/Beth Rodford
M8+ – 5th – Henry Bailhache/Tommy Burton/Ryan Davies/Rob Hollis/Hugo Lee/Tommy Parker/Will Robinson/Andrew Stubbs/cox Caroline O’Connor
Taurus at the Athens Olympics 2004:

M4- – GOLD – Steve Williams/James Cracknell/Ed Coode/Matthew Pinsent
M8+ – 9th – Jonno Devlin/Dan Ouseley/Josh West/Andy Triggs-Hodge/Tom Stallard/Phil Simmons/Robin Bourne-Taylor/Tom James/cox Christian Cormack
and an honorary mention – for Ben Webb (Olympic spare and indefatigable water-carrier).
Taurus and Brookes in Poznan (Under-23 Regatta) 2004:

M4+ – SILVER – Will Robinson/Tom Parker/Rob Hollis/Hugo Lee/cox Nick Ford
M2- – 7th – Ryan Davies/Henry Bailhache-Webb
Taurus in Banyoles (World Championships) 2004:

LTAMx4+ – GOLD – Katie-George Dunlevy/Naomi Riches/Paul Askham-Spencer/Alan Crowther/Loretta Williams
LM2- – 9th – Ben Webb/John Warnock
Taurus in Lucerne (World Cup) 2004:

M4- – BRONZE & WORLD CUP – James Cracknell/Steve Williams/Alex Partridge/Matt Pinsent
M8+ – 9th – Tom Stallard/Kieran West/Jonno Devlin/Andy Hodge/Josh West/Phil Simmons/Ed Coode/Tom James/Christian Cormack
LM2- – 13th – Ben Webb/John Warnock
Taurus at the Olympic Qualifying Regatta (Lucerne) 2004:

W1x – 4th – Alex Beever. She lost the third qualifying place by 0.45 seconds to Femke Dekkers of the Netherlands. Taurus at Munich (World Cup) 2004:
M4- – 5th – Williams/Stallard/Partridge/Pinsent.
M8+ – 4th – Bourne-Taylor/Ouseley/Devlin/Hodge/West/Simmons/Coode/James/Cormack.
LM2- – BRONZE – Webb/Warnock.
Taurus at Poznan (World Cup) 2004:

M4- – GOLD – Partridge/Williams/Coode/Pinsent.
M8+ – 5th Stallard/Ouseley/West/Hodge/Devlin/Simmons/Bourne-Taylor/James/Cormack.
LM2- – SILVER Warnock/Webb.
GB representatives past
(We’re trying to build up an archive, so send us what you know – and pictures.)